Rodzaje fundamentów pod dom szkieletowy

Kategorie Budownictwo

Decydując się na wybudowanie domu drewnianego, który ma być wspaniałym miejscem do życia dla całej rodziny na długie lata, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest bez wątpienia fundament pod dom szkieletowy, którego wykonanie powinno być perfekcyjne. W przeciwnym wypadku może dochodzić do różnych niepożądanych sytuacji, a usunięcie niedoskonałości w przyszłości okaże się niezwykle trudne. W tym artykule znajdziesz 3 podstawowe fundamenty, które stosuje się w przypadku domów drewnianych.

Dlaczego fundament pod dom szkieletowy jest tak istotny?

Fundament pod dom szkieletowy jest najistotniejszym elementem konstrukcyjnym takiego budynku. To właśnie on odpowiada za odbieranie wszelkich obciążeń obiektu i sprawia, że dom może być stabilny na przestrzeni wielu lat. Bez odpowiedniego fundamentu niemożliwe byłoby zbudowanie domu drewnianego, dlatego też tak istotne jest zatrudnienie do tego celu doświadczonej i profesjonalnej ekipy, która wykona wszelkie prace perfekcyjnie.

Dobór formy, kształtu albo wielkości fundamentu zależy przede wszystkim od tego, jaki budynek pragnie się wznieść. Warto więc sprawdzić, jaki fundament pod dom szkieletowy będzie najlepszy.

3 najczęściej stosowane fundamenty w domach drewnianych

Chcąc wznieść trwały i stabilny dom drewniany, trzeba skorzystać z odpowiednich fundamentów. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu 3 rozwiązania. Oto każde z nich wraz z krótkim opisem – dzięki temu zyskasz możliwość wyboru odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli Ci cieszyć się wspaniałym obiektem na długie lata!

  • Ławy fundamentowe. Są bardzo często stosowane, a wykonuje się je pod ścianami domu. Najczęściej nie wymagają zbrojenia, ponieważ domy szkieletowe są często bardzo lekkie, co jednak uzależnione jest od warunków, w jakich stawia się obiekt. Taki fundament pod dom szkieletowy musi być szeroki i wymaga odpowiedniej nośności gruntów – tylko wtedy sprawdzi się na przestrzeni wielu lat. Wymaga także zastosowania wysokiej jakości izolacji.
  • Płyty fundamentowe. Jeżeli chcesz postawić dom o niewielkiej powierzchni na nośnym gruncie, będzie to najlepsze rozwiązanie. Takie fundamenty wylewane są w postaci jednej płyty i wymagają odpowiedniego przygotowania powierzchni – m.in. położenia warstwy podkładowo-drenażowej (np. pod postacią żwiru). Jest to rozwiązane cieszące się sporym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na krótki czas prowadzonych prac.
  • Fundamenty słupowe. Są lekkie i dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku niewielkich domów drewnianych (w tym oczywiście szkieletowych). Są bardzo uniwersalne, ponieważ mogą doskonale sprawdzić się nawet w przypadku niezbyt sprzyjającego gruntu, a ustawianie słupów nie stanowi większego problemu dla doświadczonych specjalistów, dzięki czemu prace przebiegają bardzo sprawnie.

Jeżeli chcesz wybrać odpowiedni fundament pod dom szkieletowy, skontaktuj się z profesjonalną firmą budowlaną, której pracownicy dokładnie poznają Twoje potrzeby oraz warunki na działce, dopasowując rozwiązanie w stu procentach do Twoich potrzeb.