Skandynawski styl w architekturze

Kategorie Budownictwo

Skandynawskie wzorce zarówno w architekturze, jak i wystroju wnętrz święcą obecnie triumfy na całym świecie. Modernistyczna wizja budownictwa i sztuki zakładająca, że przedmioty powinny być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne i odwrotnie nadającej przedmiotom użytkowym estetyczne formy, w Skandynawii nigdy nie przestała być żywa. To właśnie z tego rejonu Europy biorą się obecnie najnowocześniejsze koncepcje, tak architektoniczne, jak i wnętrzarskie.

Cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest odwołanie do natury i tradycji. Silny nacisk kładzie się na tworzenie koncepcji, które współgrają z otoczeniem. Prostota, oszczędność formy, ekologia i minimalizm to główne cechy, którymi wyróżnia się nurt skandynawski. Jego cechą charakterystyczną jest także silne zwracanie uwagi na walory funkcjonalne. Nie chodzi tylko o estetykę, przede wszystkim chodzi o użyteczność. W końcu jest jeszcze kwestia odwołania do tradycji, w stylu skandynawskim spotkać można ludowe wzory czy materiały obrabiane tradycyjnymi metodami.

Prostota, estetyka i funkcjonalność to główne powody, dla których styl ten jest coraz bardziej rozpoznawalny na całym świecie.

Wyrazem realizacji skandynawskich koncepcji w architekturze jest projekt domu nowoczesna stodoła. Ten rodzaj budownictwa, w rzeczywistości odwołujący się do projektu prostej stodoły. Jest aktualnie jednym z najczęściej wybieranych. Jest ku temu wiele powodów, po pierwsze brak ozdobników, załamań czy ekstrawaganckiego planu budynku sprawia, że jest on tańszy we wznoszeniu oraz utrzymaniu. Prosta bryła przekłada się bowiem na zwiększenie energooszczędności budynku. A poza tym budowle w tym stylu potrafią być niezwykle estetyczne, wystarczy obejrzeć – projekt nowoczesnej stodoły.

Także we wnętrzach styl skandynawski święci triumfy. Jest on niezwykle funkcjonalny i minimalistyczny. Tutaj także królują naturalne materiały oraz proste w bryle meble. Dominującymi barwami są biel, szarość i kolor drewna, przełamywane turkusem, zielenią lub błękitem.