Wybieramy przewody niskonapięciowe do każdego domu. Na co należy zwrócić największą uwagę?

Kategorie Energetyka

Na rynku znajduje się wiele kabli i przewodów, które znajdują na co dzień zastosowanie wokół nas. Umożliwiają tworzenie sieci elektrycznych, które zapewniają działanie oświetlenia, telefonów stacjonarnych i domofonów oraz wszystkich urządzeń, które są zasilane energią elektryczną. Bez nich ciężko byłoby sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w przestrzeni swojego domu. Do niezbędnych elementów instalacji elektrycznych należą między innymi przewody niskonapięciowe. Czym dokładnie one są? Co powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretne artykuły?

Przewody niskonapięciowe – podstawowe informacje

Nie każdy z nas posiada przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu elektryki i wykonywania instalacji elektrycznych, dlatego już wyjaśniamy. Jak sama nazwa wskazuje, przewody niskonapięciowe przewodzą energię elektryczną o niskim napięciu, czyli niedużej mocy. Znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach elektrycznych we wszystkich budynkach, niezależnie od tego, czy jest to dom, mieszkanie, sklep, biuro, szkoła czy cokolwiek innego. Inne określenie na przewody o niskim napięciu, z którym możemy się spotkać w opisach w sklepie lub hurtowni czy w trakcie rozmowy z elektrykiem, to przewody typu YDY i YDYp.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przewodach niskonapięciowych?

Najczęściej oferowane są w wygodnych krążkach od długości 100m lub 200m. Taka długość spokojnie wystarczy do przeciętnego budynku, a poręczna forma opakowania ułatwia ich transport oraz przenoszenie. Warto również wiedzieć, że przy większych instalacjach, które wcale nie zdarzają się znowu aż tak rzadko, istnieje dodatkowa możliwość zamówienia w sklepie lub hurtowni wygodnego małego bębna 500m, które zostanie nam dostarczone pod wskazany wcześniej adres. Bez problemu można go przenieść przez standardowej wielkości drzwi wewnętrzne. Można także konfekcjonować przewody niskonapięciowe na dużo większych bębnach, które mogą mieć długość od kilku aż do kilkunastu kilometrów.

Oprócz przewodów okrągłych, istnieją również przewody płaskie, które stosuje się do układania na stałe w suchych pomieszczeniach – można to zrobić na tynku, pod tynkiem albo bezpośrednio w tynku (napięcie wynosi 300/500V). Co ważne, można także stosować je w urządzeniach elektroenergetycznych do ułożenia na stałe. Warto również wiedzieć, że we wnętrzach budynków do układania na stałe stosuje się przewody instalacyjne, które mają żyły miedziane lub aluminiowe.