Budowa przyłącza kanalizacyjnego bez wykopów?

Kategorie Inne

Jeszcze do niedawna gospodarstwa domowe w różny sposób, właściwie na własną rękę radziły sobie z oczyszczaniem swoich ścieków. Mogło to być bardziej lub mniej problematyczne, zazwyczaj jednak także wiązało się z pewnymi regularnymi kosztami. Budowa sieci kanalizacyjnej znacznie upraszcza tę sprawę, gdyż wszystkie ścieki, które dane gospodarstwo posiada zostają odprowadzone do oczyszczalni. Jak więc widać- jest to bardzo wygodne, jednakże dla poszczególnych gospodarstw oznacza konieczność przyłączenia się do takiej sieci. W wielu gminach budowa przyłączy wodociągowych nadal jest w toku, a w jeszcze innych budowa całej sieci dopiero jest na etapie planowania, projektowania i przygotowywania dokumentacji.

 

W jaki sposób można budować przyłącza?

 

Każda dokumentacja projektu zakłada sposób, w jaki ma wyglądać dane przyłącze, jakie elementy ma posiadać i gdzie się znajdować. Żeby jednak tak szczegółowy plan wcielić w życie, gmina zazwyczaj poszukuje odpowiedniego wykonawcy, takiego jak chociażby firma Terlan, który zajmie się pracami ziemnymi oraz w całości przeniesie plan z kartki papieru do rzeczywistego zagospodarowania przestrzennego. Obecnie, można takie przyłącze wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest za pewne wszystkim znany, gdyż zakłada wykopywanie głębokich rowków przez całą długość przyłącza, wkopywanie rur, a następnie ich zasypywanie. Jak już wynika z samego opisu, ta tradycyjna metoda jest skuteczna, ale też bardzo czasochłonna. Dodatkowo, wiąże się z wykonywaniem głębokich przekopów na poszczególnych posesjach, a więc tam, gdzie najprawdopodobniej coś już jest zaaranżowane i wykonane.

 

Alternatywną metodą jest wykonywanie specjalnego przewiertu sterowanego. Bez wątpienia, ta technologia zostawia w tyle tradycyjne metody wkopywania rur w ziemię. W przypadku tej metody właściwie nie ma mowy o żadnych wykopach, pomijając wykop pilotażowy na początku i na końcu sieci. W punkcie startowym dokonywany jest specjalny otwór, który następnie jest rozwiercany do pożądanej średnicy- takiej, która będzie w stanie pomieścić rury, jakie będą miały znaleźć się pod ziemią. Na początku wykonywania samego odwiertu do wnętrza wprowadza się specjalną rurę osłonową. Dopiero później, specjalna, odpowiednio zaprojektowana maszyna wciąga pod ziemię kolejne odcinki docelowej rury, która będzie miała znaleźć się pod ziemią. Warto wiedzieć jednak, przewiert sterowany optycznie pozwala na wykonywanie poszczególnych odcinków danego przyłącza na długości nie większej niż jednorazowo 200 m.