Cięcie laserem vs. cięcie wodą

Kategorie Inne

Precyzyjna obróbka nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego też powstają coraz to nowe metody i urządzenia pozwalające osiągnąć maksymalnie dużą dokładność przy jednoczesnym osiągnięciu wysokiej efektywności.
Jednym ze sposobów jest wycinanie laserowe. To co kiedyś wydawało się wręcz nie możliwe, bądź pochłaniało ogromną ilość czasu, dziś można wykonać w zaledwie kilka/ kilkanaście minut (przy bardziej skomplikowanych kształtach trwa to jednak o wiele dłużej). Ciecie laserem umożliwia wycinanie dowolnych kształtów praktycznie w każdym rodzaju materiału o grubości do około 3 cm ( w zależności od materiału). Metoda ta jest jedną z najefektywniejszych metod tego typu.
Inną równie skuteczną metodą jest cięcie strumieniem wody.

Może być:

  • za pomocą cienkiego strumienia wody pod ciśnieniem 4000 barów,
  • za pomocą cienkiego strumienia wody z dodatkiem rozdrobnionego ścierniwa.

Rodzaj zależny jest od materiału, w którym dokonujemy obróbki. Im ma większą twardość i lepszą wytrzymałość, tym tego ścierniwa powinno być więcej. Praktycznie rzecz biorąc, metoda ta jest niezwykle efektowna. Pozwala na obróbkę niemal każdego materiału: stal, blachy, kamień, tworzywa sztuczne, szkło, pcv i inne. Mimo że cięcie wodą nie jest tak bardzo powszechne i znane jak cięcie laserem, to zdobywa coraz większe grono zwolenników. Jest optymalna do krótkich serii produkcyjnych.