Elementy hydrauliczne w sprzętach specjalistycznych- gdzie się z nich korzysta?

Kategorie Inne

Elementy hydrauliczne są istotnymi częściami w wielu sprzętach specjalistycznych, a także w samochodach. Tak, to prawda, również w samochodach osobowych są elementy hydrauliczne- choćby siłowniki, z których korzystamy każdego dnia otwierając bagażnik naszego samochodu.

HDS

Hydrauliczny dźwig samochodowy jest urządzeniem hydraulicznym, znajdującym się w niektórych specjalistycznych samochodach ciężarowych. Jest on dźwigiem przenośnym, do obsługi którego należy mieć specjalne uprawnienia. HDS działa w oparciu o wyciągarkę hydrauliczną, która pomaga w załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych. W zależności od rodzaju ładunku, na końcu wyciągarki instaluje się różnego typu chwytaki, które umożliwiają podniesienie ciężaru. W HDS- ach wykorzystywany jest też inny układ hydrauliczny, rotator do żurawia, który umożliwia obrót ramienia. Np. https://hydroexpert.eu/ROTATORY-FORMIKO-c84

Samochód ciężarowy z wywrotką

Jest kolejnym urządzeniem, w którym wykorzystuje się elementy hydrauliczne. Wywrotka, zwana również kiprem pozwala na mechaniczne wyładowanie towaru z przyczepy. W jaki sposób? Wszystko dzięki odpowiedniemu układowi, którego sercem jest sterownik kipra. Odpowiada on za podniesienie w górę części wywrotki, dzięki czemu następnie sypki ładunek będzie mógł zostać wysypany poza samochód.

Gdzie jeszcze?

Hydrauliczne elementy wykorzystywane są także w innych sprzętach, np. w ratownictwie technicznym. Są one wykorzystywane do uwalniania osób rannych z pojazdów, z których nie jest możliwe ich inne wydobycie. Wówczas  narzędzia hydrauliczne pomagają w rozcinaniu karoserii samochodów lub belek pojazdu. Po rozcięciu elementów konstrukcyjnych, dzięki narzędziom hydraulicznym możliwe jest wyciągnięcie wyciętego elementu tak, aby móc dotrzeć do poszkodowanego. Ratownicze narzędzie specjalistyczne są również wykorzystywane np. podczas katastrof budowlanych, kiedy zachodzi konieczność dotarcia do osób uwięzionych wewnątrz budynków albo gruzów.