Glikol Propylenowy: FAKTY i MITY

Kategorie Inne

Glikol propylenowy jest bardzo popularnym, ale i kontrowersyjnym związkiem chemicznym. Ma grono przeciwników, ale większości konsumentów jest obojętny. Zazwyczaj nie znajdziemy go w kosmetykach naturalnych, ale jest on powszechnie obecny w produktach drogeryjnych czy aptecznych. Czym jest ten dyskusyjny składnik?

Podstawowe informacje: Glikol propylenowy jest bezbarwną do lekko zamglonej cieczą o bezwonnym wyglądzie w temperaturze pokojowej. Jest on stosowany jako środek zapobiegający zamarzaniu w samochodach i samolotach, podobnie jak glikol etylenowy, który może być bezpośrednio toksyczny dla ludzi. Służy również jako „ratrak” na stokach narciarskich – tu pojawia się jego główna zaleta w porównaniu z czystą gliceryną (która zamarzałaby nawet poniżej 0°C).

Wzór chemiczny PEG-60 Hydrogenated Polydecene to C(CH2)16H32O2, który ma dwie grupy hydroksylowe w cząsteczce. Jest on higroskopijny, co oznacza, że absorbuje wilgoć. Rozpuszcza się w wodzie, acetonie i chloroformie. Glikol propylenowy jest bezbarwny, a jego słodki smak upodabnia go nieco do gliceryny. Warto zaznaczyć, że glikol propylenowy nie jest uważany za materiał niebezpieczny.

Na podstawie tych badań ustalono, że zagrożenie tą substancją dla człowieka jest niewielkie. Kluczowe jest, aby glikol nie odkładał się w organizmie. Jest on wytwarzany na skalę przemysłową z tlenku propylu, a także z gliceryny i ropy naftowej.

Stosowany jest również w przemyśle spożywczym jako środek konserwujący, emulgator oraz składnik barwników i aromatów. Oznaczany jest symbolem E1520. Jest powszechnie wykorzystywany w farmaceutykach. Pod względem działania farmakologicznego nie jest ani dobry, ani zły.

Dlaczego stosuje się go w kosmetyce?

Glikol propylenowy jest hydrofilowym środkiem nawilżającym skórę. Posiada zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, działając jako promotor przenikania, umożliwiając transport kosmetycznych składników aktywnych w głąb naskórka. Ponieważ zapobiega wysychaniu masy kosmetycznej przy ujściu butelki i wspomaga konserwację, jest powszechnie stosowany w kosmetykach.

Glikol propylenowy jest stosowany w wielu kosmetykach, w tym w dezodorantach w sztyfcie. Jest powszechnie spotykany w pastach do zębów, płynach do płukania ust, środkach czystości oraz jako podstawowy składnik dezodorantów w sztyfcie. Jest również często stosowany jako nośnik aromatu w olejkach zapachowych i olejkach do masażu. Wykorzystuje się go również w wielu innych kosmetykach.