Nawozy, co nam jest potrzebne?

Kategorie Inne

Rynek nawozów jest obecnie bardzo rozbudowany. Gdy mamy nasz mały przydomowy ogródek i idziemy do sklepu ogrodniczego, patrząc na regał z nawozami możemy dostać zawrotu głowy. Dostępne są różne nawozy, które działają na różne choroby i szkodniki. Co powinniśmy wybrać? Które produkty są niezbędne a które nie będą nam potrzebne?

Czym jest nawóz?

Nawozy, są to środki, które używane są w uprawie różnego typu roślin. Ale właściwie po co stosuje się nawozy? Ich podstawowym celem jest zwiększenie wielkości oraz jakości plonów. Jak to się dzieje? W nawozach zawarte są składniki, które wspomagają wzrost roślin ponieważ dostarczają glebie dodatkowe składniki pokarmowe. W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów nawozów. Ich klasyfikację przeprowadza się w związku ze skłądnikami, jakie zawierają. Najszerszą grupę stanowią nawozy mineralne. Są one bardzo często wykorzystywane, a o ich popularności świadczy fakt, że są wykonywane z prostych związków, łatwo przyswajalnych dla roślin. Nawozy te mogą strukturę gleby, a inne odpowiadają za zmianę jej odczynu, czy wpływają na usuwanie toksycznych substancji zawartych w glebie. Nawozy mineralne obejmują nawozy: azotowe, fosforowe, potasowe, ale także wieloskładnikowe.

Podstawowe pytanie: do czego potrzebny nam nawóz?

nawóz azofoska uniwersal
fot: https://egarden24.pl/64-nawoz-azofoska-uniwersalny-25kg

Zanim pójdziemy do sklepu czy hurtowni ogrodniczej zastanówmy się, do czego potrzebny będzie Ci nawóz? Co uprawiasz w swoim domowym ogródku? Od tego bowiem zależy to, jaki nawóz będzie Ci potrzebny. Jeśli w ogródku dominują drzewa oraz krzewy owocowe, wówczas bardzo dobrze może sprawdzić się azofoska. Sprawdzi się ona również w przypadku pospolitych krzewów ozdobnych. Jednak dla roślin kwitnących dużo lepsze będą nawozy fosforowe. Nie każdy wie, że również drzewa iglaste, które posadziliśmy wokół naszego domu potrzebują odpowiedniego nawożenia. W tym przypadku, wielu ekspertów poleca florovit do iglaków. Gdy natomiast szukamy czegoś idealnego do przydomowego ogródka warzywnego, wówczas warto wypróbować hydrocomplex. Nawóz ten jest idealny dla warzyw: polowych, gruntowych oraz szklarniowych, ale doskonale może pomóc również naszemu trawnikowi.