Rekuperacja a gruntowe wymienniki ciepła

Kategorie Inne

Wentylacja to instalacja, która ma stale wymieniać powietrze zużyte na powietrze świeże. Dzięki temu w domu nie będzie nadmiaru wilgoci i będzie panować w nim po prostu dobry mikroklimat. Wentylacja tradycyjna, która wykorzystuje przewody kominowe ma sporo wad – jest droga w wykonaniu i przez komin traci się ogromne ilości ciepła, które mogłoby zostać zagospodarowane. Dlatego też w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W takim systemie ograniczamy straty ciepła, jednocześnie minimalizując koszty ogrzewania domu. W tym tekście przedstawimy potencjalne możliwości wentylacyjne w domu i omówimy możliwość połączenia systemu wentylacji z gruntowym wymiennikiem ciepła. 

Wentylacja grawitacyjna wymaga budowy komina, która często przekracza nawet 10 tys. złotych (razem z przewodami wentylacyjnymi). 

Nie jest to koszt, który musimy ponieść. Budując nowy dom, warto wybudować go w standardzie energooszczędnym czy pasywnym, ze specjalną izolacją przegród zewnętrznych, dobrymi oknami i drzwiami. W ten sposób pozbywamy się wszelkich nieszczelności. Nie warto bawić się w tradycyjną wentylację. Lepiej wykonać projekt wentylacji mechanicznej, dzięki której odzyskamy nawet 90 procent ciepła  z powietrza zużytego. W praktyce wentylacja mechaniczna obniża koszty ogrzewania, ale jednak nadal potrzebne jest sezonowe dogrzewanie budynku. Tutaj z pomocą może przyjść GWC – czyli gruntowe wymienniki ciepła. 

Gruntowe wymienniki ciepła korzysta z energii cieplnej zawartej w ziemi. 

Na głębokości około 2m poniżej poziomu gruntu panuje mniej więcej stała, dodatnia temperatura przez cały rok. W przewodach krąży czynnik grzewczy (np. glikol), który przechwytuje tą energię i oddaje ją powietrzu. W zależności od pory roku mamy do czynienia z chłodzeniem lub ogrzewaniem. Wszystko zależy od ustawień rekuperatora. 

GWC i wentylacja współpracują na tyle dobrze, że nie będzie potrzebny żaden kocioł ani klimatyzacja. To pewność chłodu podczas upałów i komfort termiczny podczas silnych mrozów. Trzeba pamiętać, że wymiennik nie jest klimatyzator jako tako. Nie możemy regulować jego pracy. On przekazuje do domu naturalnie przechwycony chłód prosto z zewnętrznej warstwy gleby. 

Najważniejsze cechy układu GWC+Rekuperacja

Przede wszystkim osiągamy jeszcze większy komfort termiczny niż w przypadku samej rekuperacji. Ponadto jest to naturalna ochrona antyzamrożeniowa całej instalacji. Użytkowanie takiej instalacji jest dziecinnie proste i przy dużym zautomatyzowaniu praktycznie nie ruszamy tych urządzeń. Ponadto wszelkie prace konserwacyjne, wymiany filtra są bardzo szybkie i bezproblemowe. 

Zarówno GWC i wentylacja mechaniczna  z rekuperacją kosztują od paru do nawet parudziesięciu tysięcy złotych, ale przez długie lata mieszkania w domu nie odczujemy żadnych wysokich rachunków za ogrzewanie. Co więcej, przebywanie w domu będzie czystą przyjemnością.