Rodzaje kominków

Kategorie Wyposażenie domu

Od zarania dziejów kominek stanowił nieodzowny element domów, ogrzewając pomieszczenia. Początkowo miał on formę paleniska, z czasem przekształcił się w kominek pod postacią w jakiej znamy go współcześnie. Aktualnie na rynku można znaleźć różne rodzaje domowych kominków, które nie tylko stanowią źródło ciepła, ale także elegancki element aranżacji wnętrza. Kominki można podzielić w różny sposób, w zależności od przyjętego kryterium. Jeśli za podstawę podziału przyjąć rodzaj paliwa należy wymienić następujące typ:

 

  1. Kominki elektryczne – są to kominki, w których źródłem ciepła jest energia elektryczna. W przypadku takiego kominka nie występuje otwarty ogień. Efekt palącego się drewna, czy biopaliwa osiągany jest poprzez złudzenie optyczne powodowane rozbiciem wiązek światła lub pary wodnej. Takie kominki nie wymagają czyszczenia paleniska. Nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego.
  2. Kominki gazowe – w przypadku tych kominków paliwem jest gaz. Kominki gazowe nie wymagają czyszczenia paleniska, czy dokładania opału. Istnieje także możliwość regulacji temperatury emitowanej przez kominek. Różnego rodzaju kominki gazowe można znaleźć na stronie – https://kominkiznorwegii.com/oferta/kominki-gazowe/.
  3. Kominki tradycyjne – najbardziej klasyczny rodzaj kominków opalane są drewnem. W tym przypadku często mamy do czynienia z otwartym ogniem. W przypadku takich kominków istnieje konieczność sprzątania paleniska oraz dokładania opału. Regulacja temperatury odbywa się za pośrednictwem ilości dostarczonego drewna i wymaga wyczucia oraz praktyki.
  4. Biokominki – to kominki w których drewno zostaje zastąpione przez biopaliwo przyjmujące najczęściej postać ciekłą lub żelową. Aktualnie można nabyć nawet biokominki wyposażone w zbiorniki z olejkami eterycznymi. Podobnie jak w przypadku kominków elektrycznych, te kominki także nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego.