Rozdzielnica- po co się ją instaluje?

Kategorie Energetyka

Doprowadzenie prądu do budynku w praktyce oznacza doprowadzenie do działki jednego, głównego przewodu, który będzie miał znaleźć się wewnątrz budynku. W jaki sposób sprawić, aby w sposób funkcjonalny dostarczał on prąd wszędzie, gdzie będziemy tego potrzebować? To właśnie tutaj z pomocą przychodzą specjalne rozdzielnice modułowe , które umieszcza się w budynku właśnie po to, aby efektywnie rozdzielać energię na poszczególne obwody i podsystemy. Na ile obwodów podzielić budynek?

Wszystkie tego typu informacje zazwyczaj zawiera projekt całej instalacji elektrycznej, jaka będzie miała opleść budynek. Najczęściej jednak trzeba wziąć pod uwagę wielkość budynku, jego układ, a także preferencje użytkowników instalacji oraz ich oczekiwania, co do tego, jakie czynności będą chcieli móc wykonywać w domu. Rozdzielnica jest więc pierwszym, kluczowym i szalenie istotnym elementem całej instalacji, bez którego raczej nie będziemy mogli ukończyć prac. Jest to w pewien sposób miejsce dowodzenia.

 

Czy taka rozdzielnica będzie widoczna i jak ona wygląda w praktyce?

 

Na pewno będziemy musieli zadbać o to, aby do takiej rozdzielnicy był łatwy dostęp. Przypomina ona swoją formą niewielką, metalową skrzynkę, którą następnie trzeba umieścić w wybranym miejscu w mieszkaniu. Rozdzielnicę można zakupić w formie podtynkowej, co oznacza, że całkowicie schowa się ona w ścianie i będzie niemalże niewidoczna. Alternatywę stanowi rozdzielnica natynkowa, a także wolnostojąca. Główną funkcją rozdzielnicy będzie zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych, pomiary, regulowanie parametrów związanych z energią elektryczną, a także łączenie, rozdzielanie i ewentualne przerywanie obwodów z wykorzystaniem specjalnych bezpieczników. Rozdzielnia pomaga w odpowiedni sposób minimalizować ryzyko ewentualnych pożarów. Dzięki temu, co znajduje się w jej wnętrzu można zawsze mieć wszystko pod kontrolą.

 

Gdzie kupić rozdzielnicę?

 

Na rynku znajdziemy co najmniej kilka różnych modeli, pamiętajmy jednak o odpowiednim dopasowaniu rozdzielnicy do poziomu skomplikowania całej instalacji- a więc chociażby o tym, aby odpowiednio dobrać wielkość skrzynki do ilości obwodów w budynku. Skrzynka nie może być zbyt mała- jeśli kupimy niewystarczającą- na pewno będziemy zmuszeni ją wymienić. W przypadku wersji podtynkowej zazwyczaj estetyka takiej rozdzielnicy schodzi na dalszy plan. Bardzo często zresztą produkty te są utrzymane w neutralnej kolorystyce, mają prosty i minimalistyczny styl, co sprawia, że się nie wyróżniają i pasują do wszystkiego. W rozdzielnice zaopatrzymy się w sklepie z materiałami elektrycznymi, a także znajdziemy je w hurtowniach elektrycznych. Zakupu za pewne trzeba będzie dokonać już na starcie, kiedy na miejsce wkroczy elektryk. Pamiętajmy, że jest to jeden z elementów efektywnie działającej instalacji, lista zakupów potrzebnych kabli czy elementów osprzętu, a później także i elementów oświetlenia budynku na pewno będzie bardzo długa.

https://www.elhl.pl/fotowoltaika-rozdzielnice-obudowy-c-1276_1303.html