Agrowłóknina vs. agrotkanina, co wybrać do naszego ogrodu?

Kategorie Inne

Agrowłóknina i agrotkanina to materiały, które wykorzystywane są w naszych ogrodach. Oba materiały wiele łączy, gdyż służą do ochrony roślin, a także zabezpieczają przed wzrostem chwastów. Poprzez zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności, wspomagają ich wzrost i rozwój.

Agrowłókniny i agrotkaniny

Oba materiały posiadają wiele cech wspólnych. I w obu przypadkach można wyróżnić kilka rodzajów tkanin i włóknin. Agrotkaniny i agrowłókniny występują w różnych wariantach kolorystycznych: czarna, zielona oraz brązowa. Tak samo wygląda kwestia, jeśli chodzi o grubość, oba posiadają bowiem różną gramaturę. W zależności od koloru oraz grubości wybraną agrowłókninę i agrotkaninę zastosujemy do różnych celów. Zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina wykonane są z tego samego materiału: polipropylenu. Czym zatem się różnią? Wykonane są inną technologią.

Cechy wspólne

Poza wykonaniem, oba materiały łączą jeszcze inne cechy wspólne. Oba przepuszczają wodę. Oba wzmacniają wilgotność gleby, dzięki czemu poprawiają jej pulchność oraz wpływają korzystnie na zwiększenie plonów. Do tego, zabezpieczają nasze klomby i rabaty przed chwastami. Skoro oba materiały mają tyle cech wspólnych, to którą wybrać?

Co wybrać?

Mimo tak dużych podobieństw agrowłóknina i agrotkanina wykorzystywane są w innych celach, a decyzja odnośnie tego, z której skorzystamy uzależniona jest właśnie od potrzeb. Agrowłóknina doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujemy materiału do okrycia naszych roślin. Dlaczego? Ponieważ jest lekka, a dzięki temu nie obciąża roślin.

Gdy zastanawiamy się, w jaki sposób zabezpieczyć nasz ogródek przed chwastami, wówczas wybrać możemy oba rodzaje materiałów. Większą popularnością cieszy się jednak agrowłóknina, gdyż jej cena jest zdecydowanie niższa. Jednakże, warto pamiętać, że agrotkanina może i droższa, ale za to jest bardziej wytrzymała. Specjaliści radzą, że jeśli chcemy zabezpieczyć przed chwastami skarpy czy pagórki, wówczas warto zainwestować w agrowłókninę, a jeśli planujemy między roślinami umieścić gres, wtedy lepiej sprawdzi się agrotkanina, ze względu na większą trwałość materiału.