Czym jest orchidarium i dlaczego jest tak ważne przy uprawie storczyków?

Kategorie Inne

Storczyki to kwiaty wyjątkowe. Nie trzeba do tego przekonywać ani miłośników kwiatów, ani tych którzy zupełnie się na nich nie znają. Ich oryginalny, egzotyczny wygląd sprawia, że są dostrzegane niemal od „wejścia” oraz wprowadzają do każdego wnętrza szczególny klimat. Choć ich uprawa nie jest trudna to zanim się za nią zabierzemy warto wiedzieć kilka rzeczy, a przede wszystkim orientować się w kwestii orchidariów. To właśnie im poświęcony jest poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury wszystkich miłośników tych orientalnych roślin i nie tylko.

 

Dlaczego właśnie storczyki?

 

Ze wszystkich egzotycznych kwiatów niepodzielnie na polskim rynku kwiatowym królują storczyki. Powodów jest przynajmniej kilka. Najważniejszy z nich to to, że mimo swojego afrykańskiego pochodzenia, nie jest to kwiat trudny do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Oczywiście nie oznacza to, że nie mają swoich specjalnych wymagań, które muszą zostać spełnione, aby zaprezentowały się światu w pełnej krasie. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele wysokiej jakości nawozów do storczyków, a przede wszystkim orchidariów, (Przykładem może być tu oferta sklepu Hemp, jaką znajdziecie w tym miejscu: www.hemp.pl/pl/c/Orchidarium/1393). To właśnie te ostatnie mają szczególne znaczenie przy uprawie storczyków i to im poświęcony jest kolejny akapit naszego tekstu.

 

Nieoczywiste orchidarium

 

Pod nazwą „orchidarium” kryje się gablota, w której rosną storczyki. Nazywana jest ona również ich „domem”. Najczęściej sadzi się w niej te storczyki, które mają bardziej specyficzne wymagania klimatyczne, choć nie jest to zasadą.

 

Orchidarium możemy stworzyć sami, oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, bądź zakupić już gotowy model. W tym drugim wypadku musimy liczyć się z tym, że gotowe orchidarium nie należy do najtańszych, jednak z całą pewnością tego rodzaju sprzęt zagwarantuje nam wysoką funkcjonalność, a przede wszystkim warunki w jakich wyrosną piękne storczyki.

 

W przypadku bardziej profesjonalnych modeli możemy liczyć na automatyczne sterowanie oświetleniem, wilgotnością oraz temperaturą, co z całą pewnością niezwykle ułatwia pracę z kwiatami.

 

Estetyczne walory orchidarium

 

Orchidarium niekoniecznie musimy trzymać w tej części domu, która nie jest użytkowana na co dzień. Może się ono znaleźć również w salonie, czy też innym wnętrzu. Ważne jednak by w takim wypadku jego wygląd był maksymalnie estetyczny i pasował do pomieszczenia. Takie orchidarium może dodać mieszkaniu stylu i nieoczywistych walorów estetycznych. Jeśli dodać jeszcze do tego piękne kwiaty, jakie się w nim znajdują, możemy mówić o naprawdę interesującej dekoracji.

 

Oczywiście orchidarium to jeszcze nie wszystko. Nie mniej ważne w uprawie storczyków są odpowiednie nawozy do nich oraz inne środki. Tylko i wyłącznie w połączeniu z nimi nasze orchidarium da imponujący efekt w postaci niezwykle barwnych i wyrazistych kwiatów. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem uprawy.