Czym są bordery?

Kategorie Inne

Bordery to określenie, którego można użyć w aspekcie aranżacji wnętrz bądź kwestii związanych z ogrodem. Słowo pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza granicę lub linię. I w takim znaczeniu również jest ono wykorzystywane w ogrodnictwie i designie.

Czym jest border w ogrodzie?

W aspekcie ogrodu border oznacza pewną granicę. Może on dzielić poszczególne elementy ogrodu, oddzielając np. trawnik od podjazdu. Bordery (https://egarden24.pl/bordery-996) są to pewne elementy dekoracyjne, które mogą przyjmować różne kształty. Są one także wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej wykorzystywane są elementy betonowe lub drewniane. Coraz większą popularnością cieszą się także palisady granitowe czy różnego typu gazony. Te ostatnie mogą występować w różnych formach i kolorystyce, a do tego mogą służyć nie tylko jako obrzeża trawnikowe, ale również można je wykorzystać jako doniczki na kwiaty. W nowoczesnych ogrodach często wykorzystuje się klasyczne bordery, najczęściej palisady betonowe, które oddzielają trawnik od podjazdu lub kostki brukowej prowadzącej do domu. Bordery mogą służyć także do wydzielenia skalniaka lub rabaty z kwiatami, gdzie często łączy się je z odpowiednią kompozycją roślinną dobierając odpowiedni model i kolorystykę obrzeży. W przypadku skalniaków, często wykorzystywana jest także agrowłóknina, najlepiej czarna, która ogranicza istotnie wzrost chwastów.

Bordery we wnętrzach

Termin border pojawia się także w kontekście aranżacji wnętrz. Są to paski, np. tapety lub płytek, których zadaniem jest rozdzielenie pewnych powierzchni. Bordery najczęściej znaleźć możemy na ścianach, np. jako oddzielenie dwóch kolorów farb, bądź powierzchni pokrytej tapetą od części pomalowanej farbą. Dużą popularność zyskały także w łazienkach czy kuchniach, gdzie powierzchnia pokryta płytkami nie musi nagle kończyć się zwykłą fugą. Do większości rodzajów płytek można dopasować ciekawe bordery, gładkie lub zdobione, które zakończone będą specjalną listwą. Takie połączenie znacznie podnosi estetykę pomieszczenia, nadając mu wyjątkowości.