Jak poprowadzić instalację elektryczną w budynku?

Kategorie Inne

Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych w każdym budynku, a pracę nad nią są jednymi z tych najbardziej początkowych. Dzięki temu, że całe okablowanie i osprzęt umieszcza się w budynku na etapie jego wznoszenia i prac wykończeniowych, instalacja jest praktycznie niewidoczna, gdyż istnieje spora szansa na ukrycie jej niemalże w całości w ścianach.

Aby dobrze zaopatrzyć się we wszystkie elementy takiej instalacji- najlepiej odwiedzić takie miejsce, gdzie wybór będzie najszerszy, ale też gdzie ceny będą dość przystępne. Jednym z takich miejsc jest hurtownia elektryczna. Rzeszów posiada taką hurtownię, jeśli więc mamy już przygotowaną listę potrzebnych rzeczy- można niezwłocznie się do niej udać.

 

Na start na pewno trzeba będzie wybrać skrzynkę rozdzielczą

 

Przewód z prądem zostanie poprowadzony do domu, tutaj natomiast trzeba zainstalować w odpowiednim miejscu skrzynkę rozdzielającą. Wewnątrz takiej skrzynki umieszczone zostaną przewody, będzie też można od razu bardzo szybko zorientować się, na ile obwodów zostało podzielone mieszkanie. Instalacja powinna być zaprojektowana tak, aby mogła służyć nam w sposób maksymalnie wydajny, zarówno jeśli chodzi o kwestię oświetlenia w budynku, jak i jeśli mówimy o udźwigu podłączanych urządzeń elektrycznych do sieci. Bardzo ważnym elementem całej instalacji są także bezpieczniki. Działają one w taki sposób, że w momencie zbyt wysokiego natężenia, powodują one wyłączenie prądu. Dlatego też czasem mówi się, że „wybiło nam korki”. Ze skrzynki rozdzielającej prowadzonych jest bardzo wiele kabli i przewodów, które trzeba w specjalny sposób zamocować w ścianach wraz z odpowiednim ich zaizolowaniem. Potrzebne będą także gniazdka prądowe, a także włączniki oświetlenia, których stylistykę najlepiej dobrać pod kątem stylistyki wnętrz. Uniwersalnym, dobrze sprawdzającym się rozwiązaniem są gniazdka i włączniki o minimalistycznej formie i białej kolorystyce. Pasują one do większości wnętrz niezależnie od wystroju.