Keramzyt w ogrodzie- jak go zastosować?

Kategorie Budownictwo,dom

Wykorzystanie keramzytu w projektach ogrodniczych jest często spotykane, a nawet powszechne. Kruszywo to jest dostępne w marketach budowlanych, sklepach i hurtowniach ogrodniczych, a nawet w kwiaciarniach. Wszystko dzięki temu, że kruszywo to ma swoją bardzo charakterystyczną formę i specyficzne cechy.

 

  • Keramzyt ogrodniczy jest kruszywem bardzo lekkim i porowatym. Fakt ten pozwala stosować go do różnego rodzaju mieszanek podłoży dla roślin o zróżnicowanych wymaganiach glebowych. Keramzyt rozluźnia strukturę nawet najcięższej, gliniastej gleby sprawiając, że staje się bardziej przepuszczalna. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzyt doprowadza powietrze do korzeni roślin, a dzięki temu w mniejszym stopniu są one narażenie na gnicie. Korzenie roślin mogą być bowiem bardziej lub mniej wrażliwe na niedobory powietrza w glebie w zależności od gatunku i odmiany. Razem z keramzytem do przygotowania mieszanek glebowych wykorzystuje się też piasek, żwir lub też perlit. Przygotowane mieszanki glebowe można stosować zarówno w ogrodzie jak i w uprawie roślin doniczkowych w domu.

 

  • Co istotne, keramzyt ogrodniczy bardzo dobrze sprawdza się do wykonywania warstw drenażowych w ogrodzie. Bardzo często można mieć na działce do czynienia z sytuacją, kiedy dysponujemy ziemią ciężką, gliniasta, słabo przepuszczalną i w niewielkim stopniu napowietrzoną. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest nie tylko dodanie kruszywa do gleby, ale wykonanie całej warstwy drenażowej na odpowiednio dużej głębokości. Taka warstwa ułatwi odpływ nadmiaru wody z gruntu, który wykazuje tendencję do stagnowania wody. Keramzyt wychwytuje wilgoć z gruntu, ale co bardzo istotne- jest materiałem, który nie wykazuje aktywności biologicznej. Opiera się bakteriom, grzybom oraz pleśniom. Nie niszczeje pod wpływem działania wody. W przypadku realizacji takiego projektu na większej połaci gruntu warto zastosować keramzyt zamawiany w większej ilości ze strony- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/. Istnieje możliwość zamówienia go zarówno w formie sypkiej specjalnym samochodem lub też jeśli jest nam tak wygodniej- w postaci workowanej.

 

  • Keramzyt można też wykorzystywać w amatorskiej uprawie semi-hydroponiczej w warunkach domowych. Może on stanowić dobry substrat po uprzednim jego namoczeniu i odpyleniu. Wszystko dzięki temu, że z natury wykazuje zdolność kapilarnego podciągania wilgoci, co w tym przypadku jest pożądane. Pozwala to zaopatrywać rośliny w wodę oraz pożywkę niezbędną do prawidłowego wzrostu i kwitnienia. W taki sposób można też tworzyć donice samonawadniające.