Jak wybrać anteny satelitarne?

Kategorie Inne

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytanie stanie się łatwiejsze, kiedy mniej więcej zrozumiemy w jaki sposób działa antena satelitarna. Na czaszę anteny pada wiązka sygnałów nadawanych z satelity znajdującego się na orbicie. Odbity od czaszy sygnał dociera w ten sposób do konwertera połączonego kablem z odbiornikiem satelitarnym znajdującym się w domu.  Jak zatem wybrać antenę satelitarną?

Różne anteny satelitarne

Najpopularniejsze są anteny offsetowe. Mają eliptyczny kształt, a ich konwerter umieszczony jest u dołu. Ze względu na mniejszą wklęsłość reflektora nie zbiera się w nim śnieg, a na jego powierzchni nie zamarza woda. Ze względu na te właściwości, możemy uzyskać o wiele lepszy odbiór sygnału, niż w przypadku anten parabolicznych o tej samej średnicy.

Nie wszędzie mamy możliwość zainstalowania pełnowymiarowej anteny satelitarnej. Na przykład w sytuacji, gdy w naszym mieszkaniu nie ma balkonu, a administracja budynku nie zgadza się do podłączenia anteny na ścianie. Kształt, mały rozmiar i niska waga anteny pozwalają na zainstalowanie jej w prawie każdym miejscu, np. na parapecie.  To jakie anteny satelitarne najlepiej sprawdzą się w naszym wypadku zależy od wielu czynników

Rozmiar ma znaczenie…

Im większa średnica czaszy anteny satelitarnej, tym większego zysku energetycznego należy się spodziewać. Warto tu wspomnieć, że siła sygnału telewizji satelitarnej nie jest rozłożona równomiernie. Im bardziej na wschód, tym słabszy sygnał jest odbierany. Stąd, kiedy 85 cm uznaje się za optymalną średnicę talerza, warto zastanowić się nad wyborem nieco większego modelu. Ponadto większy talerz zapewnia lepszy odbiór sygnału pomimo zakłóceń wynikających ze śniegu czy deszczu. Nie bez znaczenia pozostają także większe wymogi zysku energetycznego dla telewizji w jakości HD. Wciąż musimy jednak pamiętać, że antena nie wisi w powietrzu i musimy brać pod uwagę ilość dostępnego miejsca.

…ale nie tylko rozmiar się liczy

 

Aby antena satelitarna działała sprawnie, jej czasza powinna być w jak najlepszej kondycji. Wszelkie deformacje mogą spowodować straty na jakości odbieranego sygnału. Należy zwrócić uwagę na właściwe opakowanie anten, jej odpowiedzialny transport i ostrożne obchodzenie się z czaszą podczas instalacji na uchwycie. Dlatego warto skorzystać z oferty zaufanych dostawców. Szeroki wybór znajdziecie w ofercie sklepu ihaa.pl pod adresem ihaa.pl/anteny_satelitarne.

Przez lata pracy anteny są poddawane rozmaitym warunkom atmosferycznym: zmianom temperatury, śniegowi, burzom… Mają one niebagatelny wpływ na zniekształcenia zmniejszające zysk energetyczny anteny.   Największy wpływ na to, jak długo posłuży nam nasza antena satelitarna, ma to z jakiego materiału została wykonana. Najczęściej spotyka się czasze stalowe, aluminiowe, ze stopów metali lub tworzyw sztucznych. Te ostatnie zalicza się  do najdroższych, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałych. W przeciwieństwie do anten stalowych nie korodują i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Serce anteny – konwerter

Zadaniem konwertera znajdującego się w jej ognisku jest przetwarzanie i przesyłanie sygnału satelitarnego do tunera. Ponieważ to bardzo istotny element anteny, należy zwrócić uwagę na to czy został wykonany z tworzywa o wysokiej jakości, zapewniającego maksymalną szczelność.  Wzmocnienie sygnału standardowo mieści się w przedziale od 50-60dB, a poziom szumów (LNB) wynosi 0.3-01 dB. Im szerszy zakres sygnału odbieranego i wysyłanego przez konwerter, tym lepiej.